Mieszaknie we włoszech – plusy i minusy. Czy warto?

Nasze marzenia o mieszkaniu w przepięknych, słonecznych krajach południa Europy, pozbawionych kapryśnej aury pogodowej, towarzyszą nieustannie wielu z nas. Niekiedy marzenia i wizję przekuwają się w rzeczywistość, a my stajemy przed decyzją zamieszkania we Włoszech. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy warto wybrać Włochy na inwestycję swojego życia, lokując w nich własne nieruchomości? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Gdzie kupić mieszkanie we Włoszech?

Wybór lokalizacji kupna mieszkania we Włoszech to kwestia priorytetowa. Wyróżnić możemy spore różnice pomiędzy północną a południem kraju, także w mentalności lokalnego społeczeństwa. Co prawda, luz i swoboda Włochów, ich podejście „jakoś to będzie” jest niezwykle urokliwe na czas spędzonych tam wakacji, jednak podczas pracy, załatwiania spraw służbowych i  życia, na dłuższą metę jest po prostu męczące. Taką tendencję wyjątkowo napotkać możemy na południu Włoch, np. w Sycylii. Co więcej, musimy mieć także świadomość, że w języku angielskim będzie nam trudno porozumieć się we Włoszech. O ile w miejscowościach turystycznych uda nam się porozumieć po angielsku na poziomie podstawowym (zrobienie zakupów, rezerwacja hoteli, złożenie zamówienia w restauracji), to poza znanymi resortami turystycznymi napotkać możemy z tym spore problemy, co z całą pewnością jest minusem mieszkania we Włoszech. 

Należy także podkreślić, że rynek nieruchomości włoskich jest mocno zróżnicowany regionalnie. Najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zakupu mieszkania we Włoszech są takie regiony jak: Lacjum, okolice Wenecji, Toskania, Umbria, Kalabria czy Apulia.

Mieszkanie we Włoszech ceny

Ceny mieszkań we Włoszech są dla polskich inwestorów wysokie. Należy jednak podkreślić, że ceny włoskich nieruchomości w ostatnich sześciu latach spadły o około 20%, co sprawia, że ich zakup staje się coraz bardziej opłacalny. Co więcej, Włochy odnotowały jeden z najwyższych wzrostów rentowności wynajmu mieszkań. W związku z tym, że cena za mieszkanie we Włoszech jest jedną z głównych negatywnych przesłanek, wysoki odsetek wynajmu mieszkań, jak również spadek ich ceny w ostatniej perspektywie czasu sprawiają, że niejako wada zaczyna stawać się zaletą. Czy warto wydać każdą złotówkę na tai widok? To pytanie zostawiamy już Wam!

Mieszkanie we włoszech z widokiem
Mieszkanie we włoszech z widokiem

Mieszkanie we Włoszech- czy to dobra inwestycja?

Z całą pewnością Włochy to kraj słońca, przepełniony życzliwymi ludźmi, którzy niezależnie od trybu życia potrafią stworzyć swoje „Dolce Vita”. Rozważając inwestycję w kupno mieszkania we Włoszech, musimy mieć na uwadzę, że pomimo wysokiej ceny oraz dużej ilości formalność i wymagań do spełnienia, jest to opcja niezwykle kusząca, dająca nam ogrom fantazyjnych możliwości, jak np. uprawa własnych pomarańczy czy wylegiwanie się na plaży popołudniami, po skończonej pracy.  Bezsprzecznie inwestycja w zakup mieszkania we Włoszech wymaga dokładnej analizy. Bieżąca sytuacja przeważa szalę dla stwierdzenia, że zakup nieruchomości we Włoszech jest dobrą inwestycją, zarówno dla zamieszkania na południu Europy, jak również wynajęcia zakupionego mieszkania.