Czy warto kupić dom we włoszech

Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem we włoszech?

Nieruchomości od lat uchodzą za najpewniejszy typ inwestycji. Mając odpowiednią ilość gotówki, nie trzeba być wybitnym inwestorem, by uzyskać bardzo przyzwoite korzyści z najmu krótko- lub długoterminowego w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach lub dużych miastach będących siedzibą krajowego biznesu. Polacy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości pod wynajem w Europie Zachodniej. Szczególnym zainteresowaniem darzą domy i mieszkania we Włoszech. Czy to dobry kierunek do obrania pod tego rodzaju inwestycję?

Dlaczego lepiej inwestować w domy i mieszkania we Włoszech niż w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że wielki boom na nieruchomości w Polsce dobiega powoli końca. Społeczeństwo zdążyło się przyzwyczaić, że warunki na krajowym rynku są dyktowane przez developerów, nie przez klientów. Jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych i zaostrzeniem polityki banków w kwestii wyliczania zdolności kredytowej nastał czas mniejszego zainteresowania mieszkaniami na rynku pierwotnym, a także i wtórnym. Osoby, które do niedawna chciały inwestować w nieruchomości w Polsce, dziś wstrzymują się z decyzją, czekając, aż ceny mieszkań spadną. Część chętnych została odcięta od finansowania – czas tanich kredytów w Polsce się skończył. Ci, którzy zaciągnęli w zeszłym roku kredyty „po korek”, dziś mają kłopoty, a jeśli cel kredytowy nie był związany z zaspokojeniem prywatnych potrzeb mieszkaniowych, rząd im nie pomoże – wakacje kredytowe nie są dostępne dla kredytobiorców, którzy wynajmują swoje mieszkanie.

Biorąc pod uwagę, że problemy na rynku nieruchomości w Polsce prawdopodobnie dopiero się zaczynają, coraz więcej niedoszłych inwestorów szuka dla siebie alternatyw dla ulokowania pieniędzy. Sensownym rozwiązaniem może się okazać kupno mieszkania pod wynajem we Włoszech, czyli jednej z atrakcyjniejszych destynacji Europy Zachodniej.  Domy i mieszkania we Włoszech to zdecydowanie interesująca opcja dla kogoś, kto chciałby nabyć nieruchomość, której wartość nie będzie maleć w najbliższych latach, a w dodatku zapewni stały i pewny dochód.

Własny dom we Włoszech - inwestycja pod wynajem, a może letnia rezydencja?

Decydując się na mieszkanie lub dom we Włoszech, inwestor ma do dyspozycji kilka możliwości:

  • może zdecydować się na wynajem całoroczny nieruchomości najemcom długoterminowym
  • może wybrać wynajem krótkoterminowy nastawiony na turystów w sezonie wysokim, w pozostałym okresie wynajmując nieruchomość na dłuższy termin
  • może traktować dom jako swoją letnią rezydencję, a w pozostałym okresie wynajmować go lub zaniechać najmu całkowicie
  • może zdecydować się na przeprowadzkę do Włoch, jeśli system pracy mu na to pozwala.

Czwarta opcja może wydawać się abstrakcyjna, ale tylko pozornie. Coraz więcej osób pracuje na tzw. home office, czyli zdalnie, w siedzibie firmy pojawiając się raz na wiele miesięcy lub wcale. To powszechny system w branży IT, która cechuje się znakomitymi zarobkami, często w walucie Eurolandu. Polak zarabiający w euro jest w bardzo komfortowej sytuacji – może zaciągnąć kredyt w walucie, w której otrzymuje wynagrodzenie – bez ryzyka, że galopująca inflacja w Polsce uczyni go niewypłacalnym.

Czy Polak może dostać kredyt na dom we Włoszech?

Ponieważ Polska znajduje się w Unii Europejskiej, sytuacja rodzimych inwestorów w Europie Zachodniej jest znacznie bardziej komfortowa niż jeszcze 20 lat temu. Kredytobiorca posiadający polskie obywatelstwo i zarabiający w złotówkach może ubiegać się o kredyt w Italii na zakup mieszkania. We Włoszech nie wszystkie banki godzą się na udzielenie kredytu obcokrajowcom i wymaga to dopełnienia odpowiednich formalności, jednak w praktyce, posiadając stosowne zarobki i wkład własny wynoszący przynajmniej 30%, Polak jak najbardziej może ubiegać się o zaciągnięcie takowego zobowiązania.

Co bardzo istotne, warunki kredytu na zakup domu lub mieszkania we Włoszech są obecnie znacznie bardziej przyjazne niż w Polsce. Stopy procentowe w strefie Euro są dużo niższe niż w kraju nad Wisłą, a wzięcie kredytu o stałym oprocentowaniu nie jest tu żadnym problemem. To doskonała informacja dla osób, które chciałyby kupić dom we Włoszech, ale boją się ewentualnych przyszłych podwyżek oprocentowania.

Co ważne, istnieją wyspecjalizowane podmioty zajmujące się pomocą w pozyskaniu finansowania na zakup mieszkania we Włoszech, jak również pomagające w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z transakcją. Dzięki temu nawet inwestor bez doświadczenia na rynku zagranicznym może w szybki sposób stać się posiadaczem wymarzonej nieruchomości.